Filmlerin künye bilgileri sinemalar.com sitesinden alıntıdır. Yazılar şahsıma aittir.

V for Vendetta

8 Mart 2009 Pazar


Sessiz Sinema Puanı :9.5
Imdb Puan :8.2/10
Yapım :2006 ~ ABD, Almanya, İngiltere
Tür :Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram, Gerilim, Macera, Politik
Yönetmen :James Mc Teigue, James Mcteigue
Senaryo :Andy Wachowski, Larry Wachowski
Senaryo (Kitap):Alan Moore, David Lloyd
Oyuncular :Natalie Portman,Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt, Tim Pigott-Smith, Rupert Graves, Roger Allam, Ben Miles, Sinéad Cusack
Yapımcı :Andy Wachowski, Larry Wachowski, Joel Silver, Grant Hill
Görüntü Yönetmeni :Adrian Biddle
Müzik :Dario Marianelli
Filmin Websitesi :vforvendetta.warnerbros.com
Süre :2 saat 20 dk

"Remember remember the fifth of november"* diye başlar filmimiz. 5 Kasım, halk arasında Guy Fawkes günü olarak bilinir ve her yıl havai fişeklerle kutlanır. Hikayeye göre Guy Fawkes bundan yaklaşık 400 yıl önce parlemento binasını patlatmak istemiş ama planı bir şekilde fark edilince yakalanarak idam edilmiştir. Kahramanımız V, 2000'li yıllarda Guy Fawkes'ın vücut bulmuş halidir. Maske mi deseydim yoksa?

V tıpkı Guy Fawkes gibi "amaca ulaşan her yol mübahtır" yönetim anlayışını, yani totaliteri yıkmak istemektedir. Cinayet işlemekten çekinmeyen V'nin adam öldürmek için yeterince kötü bir geçmişi vardır. Ülküsü için 20 yıl çalıştıktan sonra, her şeyin son bulacağı o güne, 5 Kasım gününe adım adım yaklaşırken Evey ile karşılaşır. Evey onun unutmaya yüz tuttuğu duygularını açığa çıkaracak, belki de ona yardım edecektir.

Sırtını dayadığı gerçekle, kurgusuyla, karakterlerle, baştan sona izlediğim en iyi filmlerden biriydi. Günümüz yönetim anlayışına ciddi göndermelerde bulunan filmi izlerken tüyleriniz diken diken olacak. Bu sürekli gülen adama hayran kalacaksınız. Kesinlikle herkese öneriyorum.
*

0 yorum: